O NAGRODZIE


Podczas Gali przyznana zostanie wyjątkowa nagroda – Bryła DOBROCZYNNOŚCI – klejnot Bałtyku symbolizujący moc i siłę. Jej laureatem zostanie osoba szczególnie wrażliwa i otwarta na drugiego człowieka.

 

Laureatem pierwszej edycji konkursu w 2017 roku został światowej sławy neurochirurg, empatyczny lekarz, dobry człowiek, jak napisał o  profesorze Tomaszu Trojanowskim, w zgłoszeniu do konkursu I Edycji Nagrody „BRYŁA DOBROCZYNNOŚCI”, jego pacjent Dominik Połoński. Pacjenci podkreślają, iż postać, słowo i uśmiech pana profesora, dają wiarę w nieograniczone możliwości zwycięstwa w najtrudniejszych nawet chwilach.Sam profesor swoją misję określa słowami, „lekarz, który nie zada sobie trudu, by wypracować bliską, ciepłą nawet relację z chorym, nie może skutecznie leczyć".
Profesor zaznacza, że  życie nauczyło go pokory. Dodaje, że nie ma chirurgów, którym wszystko się udaje, natomiast lekarzowi nigdy nie wolno zwątpić. W swojej karierze leczył już pacjentów, którym nikt inny nie dawał już szans.

W kolejnym roku otrzymała ją Joanna Matuszewska, autorka poradników adresowanych do osób cierpiących na choroby nowotworowe.

- Laureatka wygrała z rakiem piersi i nie poprzestała na tym zwycięstwie. Jej poradniki i inne publikacje adresowane do pacjentów onkologicznych są świadectwem zarówno miłości do ludzi, jak i miłości do zawodu. Świadczą o dziennikarskim wyczuciu palących problemów społecznych – uzasadnia Kapituła Nagrody.

bursztyn4

WRĘCZENIE NAGRODY


W 2017 roku nagrodę wręczyły Krystyna Przybylska oraz

Anna Maruszeczko – redaktor naczelna „Uroda Życia”.

W 2018 roku nagrodę wręczył Ambasador Francji Pierre Lévy.

AUTOR STATUETKI


Wyróżnienie ufundowane zostało przez pracownię ART7.  Nad projektem oraz stworzeniem statuetki pracował gdański artysta Wojciech Kalandyk.
bursztyn3